Uluslararası Asur Soykırımı (Seyfo) Komitesi Adına

464121_405575246208144_209858518_o

Diyarbakır Sur İlçe Başkanı

Sayın Abdullah Demirbaş

Dağkapı Sur / Diyarbakır

Tarih: 26 Eylül 2013

Konu:  Ortak acılar anıtı.

 

Sayın başkan, 12 Eylül 2013 te ilçenizde; Gelecekte barış ve huzuru sembolize etme gayesini taşıyan, gururla dikmiş olduğunuz anıtın, yerel halkımıza, unsurları ile ışık saçması umidimiz olup, sizi ve bu işte emekleri geçen arkadaşlarınızı kutlarız.

Biz, Asur milletinin nazarı dikkatinde, bu anıta, “ortak acılar anıtı” denilebilmesi için, ancak ve ancak; Geçmişte vuku bulan acılarda, mağdur ve zülüm edenlerin kimler olduğunu teker teker teşhir etmedikç, mağdurun hakkı yenilmiş, zalim de mukafaatlandırılmış oluyor düşüncemizdir. Gerçek şu ki; her vukuatta, bir suçlu ve bir suçsuzun oluşu inkar edilemez. Kişinin yaptığı hataları teşhir etmekle, toplumumuzun fertlerine bugün işledikleri hatadan, yarın çocukları sorumlu bilinecek mesajını verme yönünde, bu coğrafyada yaygın olan kan davalarına yarar getireceyine inanıyoruz.

Nazarı dikkatinize sunmak istediğimiz, önemli diğer nokta ise; Tarihi müşahedelere dayanarak Asurların bu coğrafyada yaşıyan ilk ve tek yerel ulus olup her inançtan (Hiristiyan, Müsülman, Ezidi, Yahudi, Alevi) azalari ile bir tek bütündür. Oysa, dikmiş olduğunuz anıt üzerinde, dini gurupları anmakla, Asur ulusal birliğinin düşüncelerine tezat, dolaysıyle ulusal bölücük adederiz.

 

Saygılarımla

Uluslararası Asur Soykırımı (Seyfo) Komitesi Adına

 

İskender Bulut

Comments are closed.