1 Nisan 6762 Asuri yeni`yıl Bayramı Halkımıza kutlu olsun !

 

ܓܒܐ ܕܦܘܪܩܢܐ ܕܐܬܘܪ
Assyria Liberation Party

بيان من حزب تحرير آشور
Asuristan Kurtuluş Partisi
1 Nisan 6762 Asuri yeni`yıl Bayramı Halkımıza kutlu olsun !
Tarih 1 Nisan 2012 (6762) / AKITO

Biz 1 Nisan Bayramını kutluyoruz, bunu Asuristanda ve Soykırımlar vasitası ile diyasporada
göçmen Halk kimliğine rağmen Atalarımızdan bize kalan bu Kutsal ve bereket temsil eden Bayramı sevgiyle saygıyla coşkuyla selamlıyoruz. Asur yeni yılına bağlı kalmamızın Vatanımıza, Şehitlerimize, Atalarımıza ve Kahramanlarımıza olan bir simgedir, bilhasa 1914- 1918 yılları arasında Halkımıza yapılan bu planlı Soykırım, Halkımızın diyasporadaki asimilasyona karşı verdiğimiz mücadeleye her ne kadar planlı siyasi oyunlarla Vatanımızdan sürülüp göçmen edilsekte diyasporadaki kararlı mücadelemiz bizi
Atalarımıza Vatanımıza ne kadar sadık olduğumuzu ıspatlamaktadır.
Bizler her şeye rağmen diyasporada ne pahasına olursa olsun kimliğimize Tarih, Kültür, Lisan ve Coğrafyamıza sahip çıkarak örgütleneceğız. Bu sebebten dolayı Halkımızın Bayramını gönülden kutluyoruz, ayrıca tarihimizi çarpıtan ve değerlerimizi Türkiye`nin, Suriye`nin, Kürtler`in kuklalarını ve gurupların çıkarları doğrultusunda yaptıkları bu karaktersizlikten dolayı uyarıyoruz,.çünkü zamanla şapka düşüyör kelle gözüküyor.
O yüzden 17 yıl önce söylediklerimiz, bu gün o zamanki dürüstlüğümüzü ve yaptığımız tahlillerin doğruluğu abaçık ortadadır. herkesi isminden tanımalıyız.ve zaman gösteriyorki devamlı Duşman zehirden boşalmıyor ve Halkımızın Kan damarlarını içeriden hep emiyor.
Ama her ne kadar Halkımızın siyasi örgütlenmesi zayıfsada ekonomik bir bütçesi yoksada kanadı kırık dostlarıda yoksada, bu kötü alet olan şahsiyetlere ve guruplara karşı uyanık dimdik ayakta kalmaya mucadele edecektir, bunu herkes böyle bilsin..
Siz değerli Halkımız, biz bu oyunları hep açığa çıkaracağız Halkımızın iradesiyle birlik parolasıyla 1 Nisanı coşkuyla kimliğimizi vasıflarla kutliyacağız, aynı zamanda 24 Nisan 1915 Soykırımını lanetliyecek ve 750 bin üzerinde Halkımızın kanının hesabını soracak,100 yıl veya 500 yıl geçsede aramızda ne kadar satılmış çıksada 7 Milyon Asurlu diyasporada yaşasada bizim sesimiz katillerin rüyalarında hep çınlıyacaktır.
1 Nisan insanlığı barışı ve doğaya bereketi sembolize ediyor, fakat bugün Asuristanda Halkımız öldürülüyor, göçe zorlanıyor ve siyasi komplolarla Vatanı talan ediliyor.
1 Nisan bütün Halkımızın Ulusal Bayramıdır. Bu Bayramın bizim için çok önemi vardır, dayanışma, birlik, beraberlik ve Ulusal kimliğimizi pekiştirme vesilesi olmalıdır , aynı zamanda Ulusal sorunumuza kültürel faaliyetlerimize hizmet etmelidir. Halkımız bu Bayramı kutlarken saygı ile kutlanmalı, Halkımızın mücadelesine hizmet etmelidir. Biz ezilen bir Halk olarak memleketimizden göç etiriliyoruz ve dostlarımız yoktur komşu Halklardan Kiliselerimizi bombalıyarak, Önderlerimizi katlederek, tapularımızı çalarak, kökümüzü memleketimizden silmeye çalışılmaktadır. Her ne kadar Halkımızın memleketine olan sevgisine ve geriye dönüş umudu olmasına rağmen duşman buna bin engel çıkarıyor. Bizim Vatana dönüşümüz başka Halklar gibi bin yıl sürsede bir gün döneceyiz. Diyasporada asimilasyona uğramamak için mücadele edeceyiz kararlılıkla yolumuzu aydınlatacağiz.
Tur Abdinde siyasi oyunlarla tarihimiz silinmeye çalışılıyor, Irakta Halkımız Kürt ve sunnilere satıldı. Çok iyi hatırlıyoruz arkadaşlarımız 1994`te Kuzey Irak`ta Kürdistan Fedarasyonuna girmeyin Asur parlementosunu kurun bizlerden temsilcilikler örgütliyelim Barzani ve Talabani sizi kulanacaklar, ayni zamanda Avrupadeki Halkımız boşluğu dolduracak, fakat Halkımız memleketteki temsilcileri ve bölgedeki boşluktan yararlanmak istemedi. Her tarafta durumumuz vahim Suriye`ye baktığımızda durum pek farklı bir durum deyil, kendi gücümüz yok, kimlerin ve neyin peşindeyiz bilmiyoruz. Suriye`ye dışardan mudahaleye gidemeyen Emperyalizm içerden Suriye`yi Kan gölüne çevirmeye çalışıyor.
Türkiye`de Halkımız siyasi iradesi olsada örgütlü olmadığı için diyer bölgelerden pek farklı deyil Kilisemizi ikiye bölen MIT iki Metropoliti siyasi oyunlarla bitirmeye çalışıyor ve 1990-95 yılları arası Halkımız Anavatanını terk etmesi için her şey yapılmıştı. Tur Abdinde yaşadıklarımız, şimdi ise aynısı Kuzey Irak,ta yasanmaktadır ya Kurdistanı kabul edeceksin ya orayı terk edeceksin veya Autonomi dedinmi her gün ölümü yani başında his edeceksin. O kadar pröblerimiz varki saymakla bitmez. Peki örgütlü olan kuruluşlarımız yani Kiliseler ne yapıyor. Bir tanesi hariç diyerlerini yok sayabilirsiniz Süryani Katolik Patriği Yonan`a saygı duyulmas gerek, Halkımızın ihtiyaçlarına göre konuşma cesaretine sahip. Bu günkü arzumuz Kiliselerimizin 7 bin yillik bayramimizi Ulusal Bayram olarak kabul etmeleri ve Ulusal mücadeleye gelecekte böyle adımlarla yeşil ışık tutmaları ihtiyacına gerek görüyörüz. Özel olarak Yezidi, Mıhalmi, Sabi, Mandi ve Hırıstiyan Kiliselerine ait bütün Süryani mezheblerinin Bayramını kutluyoruz.
Unutulmaya yüz tutmus 7 bin yıllık Bayram dünyanın en eski bayramı barış ve bereket sembolize eden bu Bayram unuturulmuş ve yasaklanmış Bayram hikayesi vardır, tıpkı hoşgörülü Halkımız gibi, Hırıstiyanlığı aldığından bu güne kadar nasıl Halklara kucak açtıysa hiç birisi ona merhamet etmediği gibi.
AKITU Bayramı Asur ve Babil İmparatorluğundan beri kutlanmaktadır. Tabiki yasakların olmadığı dönemlerde bütün Beth Nahrin cografyası üzerinde şenliklerle renklendirilerek Isthar ve Temmuzın sevgisini simgelerdi, aynı zamanda bu vesileyle bütün Halkımızın Bayramı candan kutluyoruz.

Comments are closed.